This 3.0 CRDi AT AWD (250 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Kia from 2009 to 2016. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Fuel tank capacity | 82litre |
| Cruising range | from 660 to 1 080km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9second |
| Displacement | 2959cm3 |
|---|---|
| Engine power | 250bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 549Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 87mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4880mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1765mm |
| Wheelbase | 2895mm |
| Front track | 1630mm |
| Rear track | 1640mm |
| Ground clearance | 217mm |
| Kerb weight | 2218kg |
| Gross weight | 2820kg |
| Displacement | 602kg |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Max. boot capacity | 2765litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Hydraulic element, Multi wishbone, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Hydraulic element, Multi wishbone, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.7 litres / 100km |
| Average | 10.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.