This 1.0 Eco Plus CVT (80 hp) engine was fitted in the 2 generation Hatchback, which was produced by Kia from 2011 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Fuel tank capacity | 35litre |
| Cruising range | from 540 to 610km |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 80bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 94Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 66mm |
| Stroke | 73mm |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3595mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1485mm |
| Wheelbase | 2385mm |
| Front track | 1421mm |
| Rear track | 1424mm |
| Ground clearance | 142mm |
| Kerb weight | 940kg |
| Min. boot capacity | 200litre |
| Max. boot capacity | 200litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 7.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
| Average | 7.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.