This 3.8 AT (262 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Kia from 2007 to 2010. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5000mm |
| Width | 1850mm |
| Height | 1485mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1585mm |
| Rear track | 1590mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 1700kg |
| Gross weight | 2265kg |
| Displacement | 565kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3778cm3 |
| Engine power | 262bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 87mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 353Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11.6m |
| Top speed | 230km/h |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 16.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 430 to 900km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO III |
| City | 19.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.4 litres / 100km |
| Average | 13.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.