This 1.8 AT (134 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Kia from 2002 to 2006. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1815mm |
| Length | 4745mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1540mm |
| Min. boot capacity | 385litre |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1405kg |
| Max. boot capacity | 385litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1836cm3 |
| Engine power | 134bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 169Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Bore | 81.5mm |
| Stroke | 88mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 540 to 720km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.4m |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
| Average | 12 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.