This 2.7 AT (181 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Kia from 2000 to 2002. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1815mm |
| Length | 4745mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1540mm |
| Min. boot capacity | 385litre |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1447kg |
| Max. boot capacity | 385litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2656cm3 |
| Engine power | 181bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 245Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 86.7mm |
| Stroke | 75mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 209km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 16litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 410 to 650km |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.1second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.4m |
| City | 19.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
| Average | 13.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.