This 2.0 T AT (245 hp) engine was fitted in the 4 generation GT sedan 4-doors, which was produced by Kia from 2016 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1860mm |
| Length | 4855mm |
| Height | 1485mm |
| Wheelbase | 2805mm |
| Front track | 1594mm |
| Rear track | 1595mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1655kg |
| Gross weight | 2120kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 245bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1400up to 4 000 RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 240km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 560 to 1 110km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| City | 15 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.6 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.