This 2.4 GDI AT (188 hp) engine was fitted in the 4 generation Sedan (4-door), which was produced by Kia from 2016 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 580 to 1 130km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 210km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.1second |
| Displacement | 2359cm3 |
|---|---|
| Engine power | 188bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 241Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4855mm |
| Width | 1860mm |
| Height | 1485mm |
| Wheelbase | 2805mm |
| Front track | 1594mm |
| Rear track | 1595mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1575kg |
| Gross weight | 2050kg |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Max. boot capacity | 510litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 10 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.