This 1.0 MT (62 hp) engine was fitted in the 1 generation [2-й Restyling] Hatchback, which was produced by Kia from 2008 to 2011. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 88Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 999cm3 |
| Engine power | 62bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 66mm |
| Stroke | 73mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3535mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2370mm |
| Front track | 1400mm |
| Rear track | 1385mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Max. boot capacity | 882litre |
| Min. boot capacity | 157litre |
| Kerb weight | 872kg |
| Gross weight | 1350kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 153km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.8litre |
| Fuel tank capacity | 35litre |
| Cruising range | from 610 to 810km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.2m |
| City | 6.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
| Average | 5.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.