This 1.1 D MT (75 hp) engine was fitted in the 1 generation [3-й Restyling] Hatchback, which was produced by Kia from 2010 to 2011. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.2litre |
| Fuel tank capacity | 35litre |
| Cruising range | from 710 to 920km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 154km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.1second |
| Displacement | 1122cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 153Nm |
| RPM at max torque | 2750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 67mm |
| Stroke | 77mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3535mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2370mm |
| Front track | 1400mm |
| Rear track | 1385mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 872kg |
| Gross weight | 1350kg |
| Min. boot capacity | 157litre |
| Max. boot capacity | 882litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 5.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.4 litres / 100km |
| Average | 4.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.