This 1.2 AT (85 hp) engine was fitted in the 2 generation Hatchback (5-door), which was produced by Kia from 2011 to 2015. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3595mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Front track | 1421mm |
| Rear track | 1424mm |
| Ground clearance | 142mm |
| Kerb weight | 870kg |
| Gross weight | 1330kg |
| Min. boot capacity | 200litre |
| Max. boot capacity | 605litre |
| Displacement | 460kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1248cm3 |
| Engine power | 85bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 120Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 163km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Fuel tank capacity | 35litre |
| Cruising range | from 520 to 780km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Hydraulic element, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 9.8m |
| City | 8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
| Average | 6.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.