This 1.0 MT (67 hp) engine was fitted in the 3 generation Hatchback, which was produced by Kia from 2017 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3595mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1495mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Front track | 1394mm |
| Rear track | 1403mm |
| Ground clearance | 161mm |
| Kerb weight | 885kg |
| Gross weight | 1370kg |
| Displacement | 485kg |
| Min. boot capacity | 255litre |
| Max. boot capacity | 1010litre |
| Cargo area (L × W × H) | 550x992x605mm |
| Cargo compartment volume | 0.33m3 |
| City fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.4litre |
| Fuel tank capacity | 35litre |
| Cruising range | from 630 to 950km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 161km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.3second |
| Displacement | 998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 67bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 95Nm |
| RPM at max torque | 3750RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 71mm |
| Stroke | 84mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.4m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Dampers, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 6.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.4 litres / 100km |
| Average | 5.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.