This 1.1 MT (61 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback (3-door), which was produced by Kia from 1987 to 2000. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel tank capacity | 38litre |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| City fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.2second |
| Top speed | 143km/h |
| Fuel | 92 RON |
| Cruising range | from 540 to 730km |
| Gross weight | 1152kg |
|---|---|
| Kerb weight | 730kg |
| Ground clearance | 160mm |
| Rear track | 1384mm |
| Max. boot capacity | 510litre |
| Min. boot capacity | 205litre |
| Front track | 1400mm |
| Wheelbase | 2295mm |
| Height | 1460mm |
| Length | 3565mm |
| Width | 1605mm |
| Seats | 5 |
| Body type | Hatchback |
| Displacement | 422kg |
| Rear brakes | Drum |
|---|---|
| Front brakes | Disc |
| Rear suspension | Torsion, Stabilizer bar |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Manual |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 8.8m |
| Valves per cylinder | 2 |
|---|---|
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Maximum torque | 97Nm |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Engine power | 61bhp |
| Displacement | 1138cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Bore | 68mm |
| Stroke | 78.4mm |
| City | 8.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.