This 1.3 MT (60 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback (5-door), which was produced by Kia from 1987 to 2000. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3615mm |
| Width | 1605mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2345mm |
| Front track | 1400mm |
| Rear track | 1384mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Max. boot capacity | 530litre |
| Min. boot capacity | 215litre |
| Kerb weight | 848kg |
| Gross weight | 1270kg |
| Displacement | 422kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1323cm3 |
| Engine power | 60bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 71mm |
| Stroke | 83.6mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 100Nm |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 153km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.5second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 38litre |
| City fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Cruising range | from 490 to 780km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 9.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.9 litres / 100km |
| Average | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.