This 1.6 MT (112 hp) engine was fitted in the new [Restyling] Hatchback, which was produced by Kia from 2009 to 2011. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel tank capacity | 45litre |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| City fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Top speed | 190km/h |
| Fuel | 95 RON |
| Cruising range | from 540 to 830km |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Gross weight | 1432kg |
|---|---|
| Kerb weight | 1107kg |
| Max. boot capacity | 1145litre |
| Ground clearance | 155mm |
| Rear track | 1475mm |
| Min. boot capacity | 270litre |
| Front track | 1485mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Height | 1470mm |
| Length | 3990mm |
| Width | 1695mm |
| Seats | 5 |
| Body type | Hatchback |
| Displacement | 325kg |
| Rear brakes | Disc |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Manual |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 10m |
| Valves per cylinder | 4 |
|---|---|
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Maximum torque | 145Nm |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Engine power | 112bhp |
| Displacement | 1599cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Bore | 76.5mm |
| Stroke | 87mm |
| City | 10.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.5 litres / 100km |
| Average | 7.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.