This 1.6 AT (112 hp) engine was fitted in the new [Restyling] Sedan, which was produced by Kia from 2009 to 2011. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 420 to 780km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Displacement | 1599cm3 |
|---|---|
| Engine power | 112bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 145Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 76.5mm |
| Stroke | 87mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4250mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Front track | 1485mm |
| Rear track | 1475mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1094kg |
| Gross weight | 1419kg |
| Displacement | 325kg |
| Min. boot capacity | 447litre |
| Max. boot capacity | 447litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7 litres / 100km |
| Average | 9.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.