This 1.5 VGT MT (112 hp) engine was fitted in the New Sedan, which was produced by Kia from 2005 to 2009. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel tank capacity | 45litre |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.1litre |
| City fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.5second |
| Top speed | 176km/h |
| Fuel | Diesel |
| Cruising range | from 790 to 1 100km |
| Gross weight | 1460kg |
|---|---|
| Kerb weight | 1135kg |
| Ground clearance | 155mm |
| Rear track | 1475mm |
| Min. boot capacity | 447litre |
| Front track | 1485mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Height | 1470mm |
| Length | 4240mm |
| Width | 1695mm |
| Seats | 5 |
| Body type | Sedan |
| Displacement | 325kg |
| Max. boot capacity | 447litre |
| Rear brakes | Disc |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Manual |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 10.1m |
| Valves per cylinder | 4 |
|---|---|
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Forced induction | Turbocharger |
| Injection type | Common Rail |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Engine power | 112bhp |
| Displacement | 1493cm3 |
| Engine type | Diesel |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 84.5mm |
| City | 6.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.7 litres / 100km |
| Average | 5.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.