This 5.0 AT (424 hp) engine was fitted in the 1 generation [2-й Restyling] Sedan, which was produced by Kia from 2015 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.9litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 240km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.7second |
| Displacement | 5038cm3 |
|---|---|
| Engine power | 424bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 510Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5095mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1490mm |
| Wheelbase | 3045mm |
| Front track | 1616mm |
| Rear track | 1634mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 2145kg |
| Gross weight | 2580kg |
| Min. boot capacity | 450litre |
| Max. boot capacity | 450litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Hydraulic element, Multi wishbone, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Hydraulic element, Multi wishbone, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 15.5 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.