This 3.8 AT (290 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Kia from 2012 to 2014. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.3litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 510 to 960km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 240km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.3second |
| Displacement | 3778cm3 |
|---|---|
| Engine power | 290bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Maximum torque | 358Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 87mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5090mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1490mm |
| Wheelbase | 3045mm |
| Front track | 1616mm |
| Rear track | 1634mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 2005kg |
| Gross weight | 2430kg |
| Displacement | 425kg |
| Min. boot capacity | 455litre |
| Max. boot capacity | 455litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 17.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.4 litres / 100km |
| Average | 12.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.