This 1.0 AT (78 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Kia from 2012 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3595mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1700mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Front track | 1416mm |
| Rear track | 1424mm |
| Kerb weight | 998kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 998cm3 |
| Engine power | 78bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Cylinder layout | Inline |
| Maximum torque | 94Nm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Number of cylinders | 3 |
| Injection type | Multi-point injection |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Bore | 71mm |
| Stroke | 84mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Fuel tank capacity | 38litre |
|---|---|
| Fuel | 95 RON |
| City fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Cruising range | from 490 to 550km |
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
| Average | 8.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.