This 2.0 MT (128 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Kia from 1998 to 2000. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 470 to 650km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO II |
| Top speed | 160km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 128bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Maximum torque | 175Nm |
| RPM at max torque | 4700RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 10.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4000mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1835mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Front track | 1480mm |
| Rear track | 1480mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Kerb weight | 1480kg |
| Gross weight | 1920kg |
| Displacement | 440kg |
| Min. boot capacity | 394litre |
| Max. boot capacity | 1235litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 15.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.2 litres / 100km |
| Average | 12.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.