This 1.5 MT (98 hp) engine was fitted in the 1 generation Estate, which was produced by Kia from 2000 to 2002. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 480 to 760km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.6second |
| Displacement | 1493cm3 |
|---|---|
| Engine power | 98bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 135Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75.5mm |
| Stroke | 83.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4215mm |
| Width | 1675mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2410mm |
| Front track | 1430mm |
| Rear track | 1435mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 997kg |
| Gross weight | 1467kg |
| Displacement | 470kg |
| Min. boot capacity | 449litre |
| Max. boot capacity | 1277litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.1 litres / 100km |
| Average | 10 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.