This 1.5 CRDi MT (110 hp) engine was fitted in the 2 generation Hatchback, which was produced by Kia from 2005 to 2009. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 235Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1493cm3 |
| Engine power | 110bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 84.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1900up to 2 750 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3990mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Gross weight | 1650kg |
| Kerb weight | 1146kg |
| Max. boot capacity | 1107litre |
| Min. boot capacity | 272litre |
| Displacement | 504kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 176km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 790 to 1 100km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.8m |
| City | 6.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.7 litres / 100km |
| Average | 5.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.