This 1.4 MT (107 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Kia from 2015 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Hydraulic element, Dampers, Spring |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
| Rear brakes | Drum |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Gearbox | Manual |
| Turning circle | 10.4m |
| Injection type | Multi-point injection |
|---|---|
| Maximum torque | 135Nm |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Engine power | 107bhp |
| Displacement | 1396cm3 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 43litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| City fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.5second |
| Top speed | 190km/h |
| Cruising range | from 570 to 880km |
| Emission standard | EURO IV |
| Kerb weight | 1055kg |
|---|---|
| Body type | Sedan |
| Rear track | 1502mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Front track | 1495mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Height | 1470mm |
| Length | 4377mm |
| Width | 1700mm |
| Seats | 5 |
| Gross weight | 1565kg |
| Displacement | 500kg |
| Max. boot capacity | 500litre |
| City | 9.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.9 litres / 100km |
| Average | 7.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.