This 2.2 CRDi MT (194 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] SWB minivan 5-doors, which was produced by Kia from 2010 to 2014. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 800 to 1 250km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 196km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.3second |
| Displacement | 2199cm3 |
|---|---|
| Engine power | 194bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 421Nm |
| RPM at max torque | 1800up to 2 500 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 85.4mm |
| Stroke | 96mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.64m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4810mm |
| Width | 1985mm |
| Height | 1805mm |
| Wheelbase | 2890mm |
| Front track | 1685mm |
| Rear track | 1685mm |
| Ground clearance | 167mm |
| Kerb weight | 2043kg |
| Gross weight | 2790kg |
| Displacement | 747kg |
| Min. boot capacity | 365litre |
| Max. boot capacity | 3435litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 7.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.