This 1.5 MT (105 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Kia from 1995 to 1998. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 147Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1498cm3 |
| Engine power | 105bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 78mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4360mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Front track | 1440mm |
| Rear track | 1435mm |
| Kerb weight | 1055kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 7.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.