This 1.5 MT (80 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Kia from 1998 to 2004. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 450 to 820km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.8second |
| Displacement | 1498cm3 |
|---|---|
| Engine power | 80bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Maximum torque | 120Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 78mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4427mm |
| Width | 1711mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1455mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1055kg |
| Gross weight | 1590kg |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Max. boot capacity | 692litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 13.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.