This 1.5 MT (88 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Kia from 1997 to 2001. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 135Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1498cm3 |
| Engine power | 88bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 78.4mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4480mm |
| Width | 1710mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1460mm |
| Max. boot capacity | 328litre |
| Min. boot capacity | 328litre |
| Kerb weight | 1075kg |
| Gross weight | 1600kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 480 to 790km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.8m |
| City | 12.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.6 litres / 100km |
| Average | 9.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.