This 2.5 CRDi 4WD MT (144 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] SUV, which was produced by Kia from 2006 to 2009. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4590mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Front track | 1580mm |
| Rear track | 1580mm |
| Ground clearance | 203mm |
| Kerb weight | 1960kg |
| Min. boot capacity | 441litre |
| Max. boot capacity | 1751litre |
| Gross weight | 2415kg |
| Displacement | 455kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2497cm3 |
| Engine power | 144bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 91mm |
| Stroke | 96mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 324Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 168km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 620 to 1 140km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.8m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Rear suspension | Dependent, Panhard pull, Spring |
| City | 15 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8 litres / 100km |
| Average | 10.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.