This 2.4 AT 4WD (175 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Kia from 2009 to 2012. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 225Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2359cm3 |
| Engine power | 175bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3750RPM |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 97mm |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4685mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1710mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1618mm |
| Rear track | 1621mm |
| Ground clearance | 184mm |
| Min. boot capacity | 530litre |
| Max. boot capacity | 2052litre |
| Kerb weight | 1650kg |
| Gross weight | 2510kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 610 to 990km |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 10.8m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| City | 13.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.