This 1.6 CRDi AT (128 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Kia from 2008 to 2011. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 260Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1582cm3 |
| Engine power | 128bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 77.2mm |
| Stroke | 84.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1900up to 2 750 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4105mm |
| Width | 1785mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Front track | 1570mm |
| Rear track | 1575mm |
| Ground clearance | 164mm |
| Max. boot capacity | 1258litre |
| Min. boot capacity | 340litre |
| Kerb weight | 1285kg |
| Gross weight | 1800kg |
| Displacement | 515kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 176km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.9second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Fuel tank capacity | 48litre |
| Emission standard | EURO IV |
| City fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Cruising range | from 640 to 920km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Number of gears | 4 |
| City | 8.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 6.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.