This 1.6 AT (124 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] Hatchback, which was produced by Kia from 2016 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4140mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1603mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1574mm |
| Rear track | 1588mm |
| Ground clearance | 153mm |
| Kerb weight | 1240kg |
| Gross weight | 1850kg |
| Min. boot capacity | 354litre |
| Max. boot capacity | 994litre |
| Permitted road-train weight | 2950kg |
| City fuel consumption per 100 km | 11litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 54litre |
| Cruising range | from 490 to 810km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 177km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.5second |
| Displacement | 1591cm3 |
|---|---|
| Engine power | 124bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 152Nm |
| RPM at max torque | 4850RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 77mm |
| Stroke | 85.44mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam, Dampers, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8 litres / 100km |
| Average | 9.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.