This 1.6 MT (124 hp) engine was fitted in the 2 generation Hatchback, which was produced by Kia from 2014 to 2016. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4140mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1593mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1576mm |
| Rear track | 1588mm |
| Max. boot capacity | 354litre |
| Min. boot capacity | 354litre |
| Kerb weight | 1282kg |
| Gross weight | 1820kg |
| Displacement | 538kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1591cm3 |
| Engine power | 124bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 152Nm |
| RPM at max torque | 4850RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 182km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Fuel tank capacity | 54litre |
| Cruising range | from 570 to 890km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam, Dampers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 11.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.3 litres / 100km |
| Average | 8.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.