This 1.8 MT (127 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Liftback 5-doors, which was produced by Kia from 2000 to 2011. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 510 to 680km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 202km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.5second |
| Displacement | 1793cm3 |
|---|---|
| Engine power | 127bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 161Nm |
| RPM at max torque | 4900RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 87mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4525mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1455mm |
| Ground clearance | 154mm |
| Kerb weight | 1218kg |
| Gross weight | 1670kg |
| Displacement | 452kg |
| Min. boot capacity | 440litre |
| Max. boot capacity | 780litre |
| Body type | Liftback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.8 litres / 100km |
| Average | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.