This 2.0 CRDi MT 4WD (112 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Kia from 2004 to 2008. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 250Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1991cm3 |
| Engine power | 112bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 92mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1800up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4350mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1695mm |
| Wheelbase | 2630mm |
| Front track | 1550mm |
| Rear track | 1550mm |
| Ground clearance | 195mm |
| Max. boot capacity | 1886litre |
| Min. boot capacity | 667litre |
| Kerb weight | 1660kg |
| Gross weight | 2260kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 167km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Cruising range | from 630 to 940km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.8m |
| City | 10.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.1 litres / 100km |
| Average | 8.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.