This 2.0 TD AT (113 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Kia from 2003 to 2005. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 255Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1991cm3 |
| Engine power | 113bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 92mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4490mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1685mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1490mm |
| Rear track | 1485mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Max. boot capacity | 250litre |
| Min. boot capacity | 250litre |
| Kerb weight | 1510kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| City fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.5second |
| Top speed | 171km/h |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Cruising range | from 570 to 820km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.3m |
| City | 11.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.