This 4.7 MT (655 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Koenigsegg from 2002 to 2004. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 750Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 4700cm3 |
| Engine power | 655bhp |
| RPM at max power | to 6 800RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4190mm |
| Width | 1990mm |
| Height | 1070mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Ground clearance | 100mm |
| Max. boot capacity | 120litre |
| Kerb weight | 1175kg |
| Min. boot capacity | 120litre |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 390km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.5second |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| City fuel consumption per 100 km | 17litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Cruising range | from 470 to 620km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 9.9m |
| City | 20.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 15.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.