This 6.5 AMT AWD (700 hp) engine was fitted in the 1 generation LP 700-4 coupe 2-doors, which was produced by Lamborghini from 2011 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4780mm |
| Width | 2030mm |
| Height | 1136mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1720mm |
| Rear track | 1700mm |
| Kerb weight | 1575kg |
| Front/rear axle load | 677/898kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 6498cm3 |
| Engine power | 700bhp |
| RPM at max power | to 8 250RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 690Nm |
| RPM at max torque | 5500RPM |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 76.4mm |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc composite, ventilated |
| Rear brakes | Disc composite, ventilated |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.5m |
| Number of gears | 7 |
| Top speed | 350km/h |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 2.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 27.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 17.21litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Fuel | 98 RON |
| Cruising range | from 330 to 800km |
| Emission standard | EURO V |
| City | 32.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.6 litres / 100km |
| Average | 20.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.