This 5.2 AMT AWD (560 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] LP560-4 coupe, which was produced by Lamborghini from 2012 to 2013. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4345mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1165mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Front track | 1632mm |
| Rear track | 1597mm |
| Kerb weight | 1410kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5204cm3 |
| Engine power | 560bhp |
| RPM at max power | to 8 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 540Nm |
| RPM at max torque | 6500RPM |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 325km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 20.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.7litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 430 to 940km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.5m |
| City | 24.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.5 litres / 100km |
| Average | 16.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.