This 5.2 AMT AWD (570 hp) engine was fitted in the 1 generation LP570-4 Spyder Perfomante roadster 2-doors, which was produced by Lamborghini from 2006 to 2013. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 20.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.6litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 390 to 830km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 324km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.9second |
| Displacement | 5204cm3 |
|---|---|
| Engine power | 570bhp |
| RPM at max power | to 8 000RPM |
| Maximum torque | 540Nm |
| RPM at max torque | 6500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.5m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4386mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1184mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Front track | 1632mm |
| Rear track | 1597mm |
| Kerb weight | 1485kg |
| Front/rear axle load | 638/846kg |
| Body type | Roadster |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 24.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.5 litres / 100km |
| Average | 16.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.