This 5.0 MT (520 hp) engine was fitted in the 1 generation Spyder roadster 2-doors, which was produced by Lamborghini from 2006 to 2013. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 510Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 4961cm3 |
| Engine power | 520bhp |
| RPM at max power | to 8 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 10 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 92mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4300mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1165mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Front track | 1622mm |
| Rear track | 1592mm |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 314km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 29litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 17litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 310 to 690km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| City | 34.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 15.6 litres / 100km |
| Average | 20.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.