This LP 610-4 (610 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe 2-doors, which was produced by Lamborghini from 2014 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4459mm |
| Width | 1924mm |
| Height | 1165mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Kerb weight | 1422kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5204cm3 |
| Engine power | 610bhp |
| RPM at max power | to 8 250RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 10 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 560Nm |
| RPM at max torque | 6500RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 325km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 17.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Emission standard | EURO VI |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 470 to 890km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone |
| Front brakes | Disc ceramic |
| Rear brakes | Disc ceramic |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 7 |
| City | 20.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
| Average | 14.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.