This LP 610-4 (610 hp) engine was fitted in the 1 generation Spyder cabriolet, which was produced by Lamborghini from 2014 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Width | 1924mm |
| Length | 4459mm |
| Height | 1180mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Kerb weight | 1542kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5204cm3 |
| Engine power | 610bhp |
| RPM at max power | to 8 250RPM |
| Maximum torque | 560Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 6500RPM |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 324km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 17.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
| Fuel tank capacity | 83litre |
| Cruising range | from 470 to 900km |
| Emission standard | EURO VI |
| Front suspension | Independent, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone |
| Front brakes | Disc ceramic |
| Rear brakes | Disc ceramic |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 7 |
| City | 21 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11 litres / 100km |
| Average | 14.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.