This 6.2 MT 4WD (580 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Lamborghini from 2001 to 2006. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4580mm |
| Width | 2045mm |
| Height | 1135mm |
| Wheelbase | 2665mm |
| Front track | 1635mm |
| Rear track | 1695mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1650kg |
| Gross weight | 2000kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 6192cm3 |
| Engine power | 580bhp |
| RPM at max power | to 7 500RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 650Nm |
| RPM at max torque | 5400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 330km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.85second |
| City fuel consumption per 100 km | 18.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 15litre |
| Fuel tank capacity | 100litre |
| Cruising range | from 550 to 670km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| City | 21.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 18 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.