This 6.5 AMT (640 hp) engine was fitted in the 2 generation LP640 Roadster roadster, which was produced by Lamborghini from 2006 to 2010. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 20.6litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 100litre |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 340km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.4second |
| Displacement | 6496cm3 |
|---|---|
| Engine power | 640bhp |
| RPM at max power | to 8 000RPM |
| Maximum torque | 660Nm |
| RPM at max torque | 6000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.6m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4610mm |
| Width | 2058mm |
| Height | 1135mm |
| Wheelbase | 2665mm |
| Front track | 1635mm |
| Rear track | 1695mm |
| Kerb weight | 1665kg |
| Body type | Roadster |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 24.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.