This 6.5 AMT (661 hp) engine was fitted in the 2 generation LP670-4 SuperVeloce coupe 2-doors, which was produced by Lamborghini from 2006 to 2010. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Width | 2058mm |
| Length | 4705mm |
| Height | 1135mm |
| Wheelbase | 2665mm |
| Front track | 1635mm |
| Rear track | 1695mm |
| Kerb weight | 1565kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 6496cm3 |
| Engine power | 661bhp |
| RPM at max power | to 8 000RPM |
| Maximum torque | 660Nm |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 6500RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 338km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 32litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 13.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 20.6litre |
| Fuel tank capacity | 100litre |
| Cruising range | from 310 to 730km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Disc composite |
| Rear brakes | Disc composite |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 12.6m |
| City | 38.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 16.4 litres / 100km |
| Average | 24.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.