This 1.3 MT (78 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Lancia from 1979 to 1994. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
|---|---|
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 164km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.3second |
| Displacement | 1301cm3 |
|---|---|
| Engine power | 78bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 105Nm |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3881mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Front track | 1400mm |
| Rear track | 1400mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 940kg |
| Gross weight | 1400kg |
| Min. boot capacity | 261litre |
| Max. boot capacity | 261litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 8.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.