This 1.6 JTD MT Multijet DPF (120 hp) engine was fitted in the 3 generation Hatchback, which was produced by Lancia from 2008 to 2014. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4510mm |
| Width | 1797mm |
| Height | 1497mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1538mm |
| Rear track | 1531mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Max. boot capacity | 1190litre |
| Min. boot capacity | 380litre |
| Kerb weight | 1485kg |
| Gross weight | 1980kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 120bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 300Nm |
| RPM at max torque | 1500RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Fuel tank capacity | 57litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 930 to 1 360km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| City | 7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.8 litres / 100km |
| Average | 5.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.