This 2.0 MT (210 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Lancia from 1992 to 1996. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 304Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine power | 210bhp |
| RPM at max power | from 5 750RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 3985mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1240mm |
| Wheelbase | 2480mm |
| Front track | 1500mm |
| Rear track | 1500mm |
| Kerb weight | 1150kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 220km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Fuel tank capacity | 57litre |
| Cruising range | from 520 to 810km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| City | 13.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 12 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.