This 3.0 MT (204 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Lancia from 1994 to 2008. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 17.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 400 to 790km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 220km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9second |
| Displacement | 2959cm3 |
|---|---|
| Engine power | 204bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 270Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 72.6mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4567mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1432mm |
| Wheelbase | 2580mm |
| Front track | 1547mm |
| Rear track | 1535mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1515kg |
| Gross weight | 2055kg |
| Min. boot capacity | 505litre |
| Max. boot capacity | 505litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 21 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.