This 2.0 MT (148 hp) engine was fitted in the 1 generation Estate, which was produced by Lancia from 1999 to 2006. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1743mm |
| Length | 4466mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2593mm |
| Front track | 1497mm |
| Min. boot capacity | 420litre |
| Max. boot capacity | 420litre |
| Rear track | 1459mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1390kg |
| Gross weight | 1915kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 148bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 181Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3750RPM |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 75mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 211km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 14.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Cruising range | from 410 to 820km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 17.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.8 litres / 100km |
| Average | 12 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.